EHDIS 4-Pin Car Truck Motor Heavy Duty 80A 12V On/Off Normally Open SPST Relay Socket Plug With Harness – 4 Wire Automotive Model JD2912-1H-12VDC 80A 14VDC, Pack of 2
Category:
Price: [price_with_discount]
(as of [price_update_date] – Details)
[ad_1]
Contact Data:
Contact Material: AgSnO2
Contact Form: Normal Open
Contact Ratings: No: 80A 14VDC
Contact Resistance: 100mMax at 6VDC 1A
Max switching Current: 80A
Max Switching Voltage: 75VDC
Max Switching Power: 560W
Life Expectancy Electrical: 100,000 Operations (at 30 Operations/min)
Life Expectancy Mechanical: 10,000,000 Operations
Coil Specification:
Nominal Voltage(VDC): 12V
Coil Resistance (1.8W): 80
Max Operate Voltage (VDC): 6.0~8.0
Mix Release (VDC): 0.6~3.6
Max Applicable Voltage (VDC): 15.6
Characteristics:
Temperature Range: -30°C ~+80°C
Vibration Resistance: 10~55Hz, 1.5mm
Shock Resistance:
Operations Extremes: 10g
Damage Limits: 100g
Humidity: 40%~85%
Insulation Resistance: 100m ohm Min at 500VDC
Safety Standard: CCEE
Dielectric Strength Between Open Contacts 500VAC (for one minute/sec)
Between Contact and coil: 750VAC (for one minute/sec)
Operate Time: 7ms
Release Time: 5ms
Weigh: Approx. 35g
Country of Manufacture: China; Material: Plastic, Metal, Copper
Contact Type: SPST (Normal Open); Pin Number: 4 Pin
Coil: 12VDC 80 Amp; Body Size: 28 x 28 x25mm/1.1″ x 1.2″ x 1″(L*W*H)
Relay size: 33 x 28 x 52mm/1.3″ x 1.1″ x 2″(L*W*H); Fixing Hole Dia: 6.5mm/2.5″; Socket Size: 35 x 34 x 18 mm
Package Content: 2 x Model: JD-2912 Car Relay; 2 x 4 pin relay socket with 4 wires
[ad_2]
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “EHDIS 4-Pin Car Truck Motor Heavy Duty 80A 12V On/Off Normally Open SPST Relay Socket Plug With Harness – 4 Wire Automotive Model JD2912-1H-12VDC 80A 14VDC, Pack of 2”